dodangeh
18 بهمن 1401 - 23:21

کولاک شدید ۳ محور مواصلاتی استان کردستان را مسدود کرد

کولاک شدید سه محور مواصلاتی استان کردستان را مسدود کرده و به گفته مسئولان این وضعیت امشب و فردا ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، موج جدید بارشی از شب گذشته آهسته آهسته در برخی نقاط استان کردستان با باران آغاز و در برخی از ارتفاعات و شهرستان‌ها شاهد بارش پراکنده برف بودیم.

این‌ موج بارشی از عصر امروز شدت گرفته و باعث مسدود شدن برخی محورهای مواصلاتی استان و راه‌های روستایی کردستان شد.

رامبد نوذری، معاون راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت راه‌ها، اظهار داشت: هم‌اکنون سه محور مریوان به سقز(گردنه کانی کُن)، سقز به بانه(گردنه خان) و دهگلان به موچش (محدوده روستای بلبان‌آباد) به دلیل بارش برف و کولاک شدید مسدود شده است.

وی با اشاره به اینکه دید افقی در این محورهای مواصلاتی بسیار کاهش یافته و به یک متر رسیده است، گفت: این اعمال محدودیت باهدف حفظ ایمنی کاربران جاده‌ای صورت گرفته است.

معاون راهداری استان کردستان با تاکید بر اینکه رانندگان به‌ جد امشب و فردا از تردد در این‌ محورها خودداری کنند، تصریح کرد: در صورت تردد نیز قبل از سفر، برای اطلاع از وضعیت جاده‌ها با تلفن 141 تماس گرفته و حتما امکانات و تجهیزات زمستانی به‌همراه داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که این محورها چه زمانی بازگشایی می‌شود، افزود: بازگشایی بستگی به میزان کولاک و برف داشته، به طوری‌که اگر کولاک کم شود، مشکلی در بازگشایی نداریم.

نوذری درباره وضعیت‌ راه‌های روستایی استان کردستان در پی بارش‌های اخیر عنوان کرد: راه‌ ارتباطی هیچ روستایی مسدود نیست، اما در صورت تداوم بارش‌ها،‌ احتمال مسدودشدن راه‌ها وجود داشته که در این صورت نیز راهداران اقدام به بازگشایی خواهند کرد.

رحیم صدیقی، مدیرکل هواشناسی استان کردستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به آخرین وضعیت جوی آب و هوایی پرداخت و اظهار کرد: در شبانه‌روز گذشته شاهد بارش برف و باران، مه و کولاک در مناطق استان بودیم.

وی با بیان اینکه میزان بارش در مناطق غربی استان بسیار چشم‌گیر بوده است، گفت: مریوان با 24 میلی‌متر و بانه در رتبه بعدی بیشترین میزان بارش‌ها را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان افزود: این سامانه بارشی تا صبح فردا تقویت شده و مناطق بیشتری همچون مریوان، سروآباد و غرب کامیاران را در بر خواهد گرفت.

وی بیان کرد: روز پنجشنبه از شدت بارش‌ها در استان کاسته شده و روزهای جمعه و شنبه آینده هوا پایدارتر خواهد شد.

صدیقی با اشاره به اینکه در طول سه روز آینده در ارتفاعات کردستان شاهد پدیده کولاک و مه و کاهش دید افقی خواهیم بود، تصریح کرد: همزمان با خروج سامانه بارشی از استان، دمای هوا کاهش محسوسی یافته و در سنندج - صبح روز شنبه هفته آینده به 10درجه منفی می‌رسد.

به گزارش تسنیم، عصر امروز در سنندج شاهد ابری شدن آسمان و وزش باد در بعضی از ساعات بودیم. اداره‌کل هواشناسی کردستان دارای 22 ایستگاه هواشناسی شامل 9 ایستگاه سینوپتیک و 13 ایستگاه اقلیم‌شناسی، 79 ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است که در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری، ثبت و مخابره می‌کنند.

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1026382