dodangeh
18 بهمن 1401 - 17:57

سهمیه سوخت کشاورزی در خوزستان ۱۴ درصد افزایش یافت

اهواز- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در سال جاری میزان سوخت مصوب خوزستان در بخش کشاورزی ۲۶۰ میلیون لیتر است که نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد افزایش دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، تورج نوروزی بعد از ظهر امروز سه‌شنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای بیان کرد: سهمیه سوخت کشاورزی باید به‌صورت سالانه و بر اساس سطوح کشت تخصیص یابد؛ همچنین تخصیص سوخت به استان‌ها از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بر اساس تعداد ادوات کشاورزی نیست بلکه بر اساس سطوح کشت صورت می‌گیرد.

وی افزود: در سال گذشته از سوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به‌صورت علی‌الحساب و ماهانه به میزان ۲۲۸ میلیون لیتر سوخت برای تراکتورها، کمباین‌ها و تیلرها اختصاص یافت در صورتی که ۲۷۰ میلیون لیتر سوخت نیاز خوزستان در این بخش بود.

نوروزی اظهار کرد: در سال جاری با پیگیری‌ها و همکاری مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، میزان سوخت مصوب استان ۲۶۰ میلیون لیتر است که سهمیه یک سال زراعی (از مهرماه ۱۴۰۱ تا شهریورماه ۱۴۰۲) است و این میزان نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد افزایش دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه با افزایش سهمیه دیگر دغدغه‌ای برای فصل برداشت نخواهیم داشت، ادامه داد: میزان مصرف سوخت با توجه به میزان کارکرد هر دستگاه در زمین زراعی متفاوت است.

وی اضافه کرد: همان‌گونه که تخصیص سوخت بر اساس سطوح کشت صورت می‌گیرد از طرف سازمان جهاد کشاورزی نیز سوخت بر اساس سطوح کشت و نوع محصول به کشاورزان تعلق می‌گیرد چون در محصولات مختلف میزان سوخت مصرفی نیز متفاوت است.

نوروزی یادآور شد: در بعضی فصول مانند بهار و پاییز میزان مصرف سوخت بیشتر است و بر همین اساس میزان سوخت به‌صورت ماهانه و فصلی به شهرستان‌ها تخصیص می‌یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: از ابتدای مهرماه سال جاری تا پایان بهمن‌ماه میزان سوخت مصرف شده در استان ۱۲۰ میلیون لیتر است در حالی که در سال گذشته در همین مدت ۱۰۰ میلیون لیتر تخصیص و توزیع شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1025518